KORONAWIRUS a DZIECI. Jak zapobiegamy?

koronawirus dzieci

UPDATE 16 Marca:

Nie ma sensu podawać już statystyk, bardziej trzeba dbać o higienę, odstępy między ludźmi i to wszystko co już wiecie. Wkrótce więcej danych.  Tutaj ciekawy link – najbardziej aktualny jaki znaleźliśmy 😮 aktualnej liczbie chorych.  https://www.bing.com/covid

UPDATE 11 Marca:

KORONAWIRUS w Polsce na dzień 11.03 aktualnie zdiagnozowanych i potwierdzonych zarażeń: 25, Świat – według portalu worldometer wirus zaatakował łącznie 121,140 osoby, z czego 4,375 zmarło , 66,895 wyzdrowiało.

Dzisiaj decyzja o zamknięciu Szkół,  Przedszkoli w całej Polsce od poniedziałku. Czyli trochę spełnia się to co pisaliśmy. Warto zatem zadbać o zajęcia dzieci aby ograniczyć aktywność na zewnątrz i w miejscach publicznych. Warto ten czas przeczekać w domu i sporadycznie wychodzić na zewnątrz. Wirus ma zasięg do 4-5 metrów, więc place zabaw, galerie handlowe, kina i każde miejsce gdzie są skupiska ludzi są niewskazane. Co więcej radziłbym ich unikać aby mieć pewność, że te 14 dni będzie bez objawów i choroby. My dzisiaj dokupimy LEGO, książek, gier i będziemy wymyślać zabawy. 

Ciekawy artykuł pokazujący na bieżąco ile testów jest robionych w różnych krajach oraz sytuacje tutaj: LINK-ŹRÓDŁO 

UPDATE 10 Marca:

Na dzień 10 marca w Polsce już 20 osób zarażonych. Niestety niepokojące informacje dochodzą do nas z Włoch. Brakuje respiratorów i starsze osoby mogą mieć problem z przyjęciem i odpowiednim leczeniem w szpitalach. LINK-Źródło. W Polsce mamy zakaz organizacji imprez ale myślę, że lada moment zamkną szkoły, przedszkola i żłobki. 

Nie ma co nadal panikować, jednak warto zrobić zapasy na min 2 tygodnie w przypadku kwarantanny. Jeśli zaczniemy mieć objawy to warto z 14 dni  zostać w domu i mieć przy sobie produkty z których można przyrządzić posiłki dla nas i naszych dzieci.

Nie chcieliśmy poruszać tematu KORONAWIRUSA, o którym ostatnio non stop piszą inni. Jednak sytuacja robi się coraz poważniejsza, a Wy pytacie nas co o tym sądzimy – dlatego postanowiliśmy odnieść się do obecnych okoliczności. My również martwimy się o naszą rodzinę, tak inni rodzice. Nie jestem lekarzem, epidemiologiem, czy ekspertem w dziedzinie tego tematu. Jednak wiele posiada nieprawdziwe informacje, dlatego napiszemy czego my dowiedzieliśmy się od zaprzyjaźnionych lekarzy w Polsce, na świecie, a także od innych rodziców. Przerażające jest to co pojawia się w social media. Informacje, które się tam znajdują są dalekie od rzeczywistości. Jednak jak mamy filtrować te dane i znajdować prawdziwe informacje? Mimo szerokiego dostępu do rożnych wiadomości nie jest to wcale takie łatwe. Chcemy podzielić się z Wami jakimi zasadami się kierujemy oraz jak w tym wszystkim zachować „zdrowy rozsądek”. 

UWAGA: Nie jest to żadna porada lekarska, ani recepta co robić w przypadku zachorowania. Jest to zbiór informacji z naukowych portali. Jeśli masz przypadek podejrzenia choroby skontaktuje się z lekarzem lub stacją epidemiologiczną

 

Dane nie są optymistyczne – czy powinniśmy się zacząć już bać? Trochę  już jednak powinniśmy. Również do nas ta świadomość docierała powoli, jednak już dotarła. Obserwujemy dwa typy osób: pierwsze to ignorujący obecną sytuację i uważający, że to kolejny wirus jak ptasia grypa. Zaraz przejdzie i będzie po wszystkim. Druga grupa to osoby, do których już dotarła powaga obecnego zagrożenia. Z dnia na dzień obserwujemy coraz większe zagrożenie. Z półek znikają środki czystości takie jak choćby nawet mydła, o żelach antybakteryjnych już nie wspomnę. Również w supermarketach widzimy puste półki z makaronami, kaszami, ryżami – ewidentnie Polacy robią zapasy.

W związku z tym, że mamy rodzinę w północnych Włoszech mamy informacje z pierwszej ręki. Zamknięte szkoły i przedszkola, tak jak i u nas wykupione środki czystości oraz produkty spożywcze. W przypadku SARS-CoV-2 (wirus wywołujący Covid-19) nosiciel zaraża ok 2-4 osób (szacunki). Tak więc pewne jest, że liczba zarażonych będzie rosnąć.

Na początku słyszeliśmy, że to tylko grypa, nic groźnego. Z roku na rok również notujemy wiele śmiertelnych przypadków grypy. NIESTETY PRAWDA JEST INNAWirus nawet w przypadku młodych osób zbiera dużo bardziej śmiertelne żniwa niż „zwykła grypa”. Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla grupy 50+. 

 

Rys. 1 Procent liczby zgonów (LEWA STRONA GRYPA | PRAWA STRONA KORONAWIRUS)

 

Jednak to jeszcze nic … jak mówią Epidemiolodzy z Harvardu Koronawirusem może zarazić się aż 70% populacji. Źródło – LINK Patrząc na to, wygląda, że Ty i Twoje dzieci prawdopodobnie możecie w przyszłości mieć koronawirusa. To tyle faktów.

DZIECI – sam wirus:

Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego dzieci nie zawsze mają objawy choroby mimo, że są zarażone Koronawirusem. Dotychczas badania pokazują, że niestety dzieci jak i dorośli zarażają się tak samo. Nie są ani mniej, ani więcej podatne. Niestety nie jest dobra wiadomość, bo dzieci łatwo mogą zarazić innych, a tym samym rozprzestrzeniać wirusa. Źródło-LINK

WARTO WSPOMNIEĆ, że proces inkubacji koronawirusa to od 14 dni w górę. Oznacza, że przez 14 dni możemy nie mieć żadnych objawów, ale będziemy już zarażać innych.

JAKI MOŻE BYĆ SCENARIUSZ DLA DZIECI?

W Polsce w pesymistycznym scenariuszu, możemy liczyć się z izolacją miast, zamknięciem szkół i przedszkoli oraz pozostanie w domu. Obecnie sporym problemem jest brak dostępnych testów w kierunku badania na wirusa.

W celu potwierdzenia powinno się wykonać się taki test aż 3 – krotnie. Tak więc dopóki jest mała dostępność badań na rynku, nie wiemy ile mamy realnych zachorowań oraz jak szybko rosną.

Poniżej przedstawiamy 9 sposobów na profilaktykę, którą my stosujemy:

PRZEDSZKOLE i SZKOŁA – może dojść do tego, że z powodu epidemii zamknięte zostaną Placówki Publiczne. Ważne, aby już dzisiaj pomyśleć jak wypełnić czas dzieciom w tym okresie. To samo będzie się tyczyło w przypadku zachorowania opiekunki itp. My już zakupiliśmy kilka zestawów LEGO, które czekają w piwnicy  (jeśli nie spełni się scenariusz, będziemy mogli dać naszym dzieciom na urodziny lub inne okazje). Dodatkowo zakupiliśmy trochę kolorowanek i książeczek z zadaniami, aby ograniczyć czas spędzony przed telewizorem. Dzieci, które przebywają w domu potrzebują ruchu i kontaktu z rówieśnikami – dlatego już teraz tworzymy plan awaryjny, aby umilić im ten czas. Starsze dzieci będą zachwycone LEGO, które uczy kreatywności i cierpliwości. W ostatnim czasie klocki LEGO wciągnęły również mnie – jest to idealna propozycja czasu na wspólną zabawę z dziećmi.

LEKI, CHOROBY – oczywiście tego nie przewidzimy czy nasze dziecko nie złapie żadnej choroby, więc dużo nie zdziałamy. Jedyne polecam, aby już teraz zakupić syropy na kaszel oraz leki na gorączkę. W przypadku epidemii unikajmy miejsc, gdzie istnieje największe ryzyko spotkania chorych osób czyli właśnie aptek     

MASKI, OCHRANIACZE itp – jak pokazują badania maska nie chroni zdrowej osoby, bardziej jest wskazana dla osoby chorej, aby kaszląc, kichając nie zarażała. Niestety dzisiaj tj 9.03 w sklepach i aptekach jest ich praktycznie brak, a na allegro czy innych portalach internetowych ceny są kosmiczne. Jeśli ich nie zakupiłeś to po prostu nie panikuj i zaopatrz się w mydła do domu, możesz zakupić spirytus do dezynfekcji i to co znajdziesz. Najlepiej rzeczy oparte na alkoholu jak żele do rąk, aby zawsze mieć przy sobie. Wirus zaraża się przez błony śluzowe, więc trzeba szczególnie na to uważać i np nie brać rąk do ust, nie przecierać oczów bez uprzedniego umycia.

OGRANICZ PODRÓŻE – jeśli planowałeś podróże szczególnie zagraniczne, albo takie gdzie są duże skupiska osób ZREZYGNUJ. Miejsca jak lotniska, dworce, publiczne konferencje itp. to miejsca szczególnie narażone, gdyż ludzie przybywają z różnych stron świata. Jeśli już musisz to unikaj osób, które kaszlą lub widzisz, że wyglądają na chorych. Wybieraj komunikację swoim samochodem. My planujemy nadal wyjazdy na weekendy, ale jedziemy zawsze autem i unikamy skupisk dużej liczby osób.

DZIADKOWIE – jak wiecie to szczególnie narażona na poważne konsekwencje grupa. Polecam również ograniczyć kontakt i nie zawozić chorych dzieci do dziadków, lub nie prosić wtedy o pomoc. Wiem, że jest to najwygodniejsze i wielu z nas korzysta z takiej pomocy, jednak dbajmy o ich zdrowie. Niestety media informują, że we Włoszech brakuje łóżek, a nawet tlenu dla dorosłych osób i muszą wybierać komu najpierw podać. Musimy zadbać o starsze osoby, aby unikały prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem. Miejmy na uwadze szczególnie starsze osoby, aby nie musiały z naszego powodu zajmować łóżek w szpitalach, które już mają coraz mniej miejsc. 

PRACA ZDALNA – jeśli będziecie mieć możliwość skorzystajcie z tego przywileju. Będziecie z pociechami, może będzie trudniej, ale za to bezpieczniej. Poproś swojego przełożonego o taką możliwość. 

HIGIENA – myjcie ręce zawsze po powrocie z podwórka. My zrobiliśmy zasadę, że dzieci liczą do 10 i przez tyle sekund myją ręce aby zwalczyć bakterię. Unikaj też surowych warzyw i owoców, których porządnie nie umyjesz. Dodatkowo polecam na ile to możliwe jeść zdrowo. Niestety jesteśmy zabiegani, ale np napar z imbiru, przemycenie dzieciom jakiegoś koktajlu gdzie dodamy np kurkumę, albo choćby pietruszkę powinno być naszym nawykiem. 

ZAPASY – my na razie nie kupujemy nic, kiedyś kupiliśmy zapasy na 2 miesiące, aby nie chodzić do sklepu, kupiliśmy kaszę, ryż i po miesiącu zalęgły się mole spożywcze i wszystko do kosza. Póki co sklepy są otwarte, a nawet w najgorszym okresie w Wuhan, i odcięciu od świata nadal mamy możliwość robienia zakupów tylko są ograniczenia czasowe, więc jeśli macie dużo miejsca możecie o czymś pomyśleć ale też sądzę, że nie musimy wykupować całego sklepu.

ZDROWY ROZSĄDEK – Polecam aby nie wpadać w panikę a realnie oceniać i śledzić to co się dzieje. Jak już mamy czytać to czytajmy naukowe portale, badania a nie to co powie sąsiad, sąsiadka. Jeśli już – to weryfikujmy informację, czy są prawdziwe. Znam przypadki, gdzie aby sprzedać coś, specjalnie firmy sieją panikę. Nie dajmy się w to wciągnąć 

Jako pozytyw tej sytuacji – jeśli zostaniemy w domu, będziemy mogli spędzać dużo więcej czasu z naszymi skarbami. Co będzie się działo zobaczymy za 3, 4 tygodnie, jak sytuacja się rozwinie i wtedy będziemy mogli dalej zobaczyć co robić. Pamiętajcie aby też rozmawiać z dziećmi. Nasze już przynoszą wieści od innych kolegów z przedszkola także na temat wirusa. Uspokójmy, spędźmy czas razem i miejmy nadzieję, że wkrótce zapomnimy o Koronawirusie.

ZDROWIA DLA WSZYSTKICH. 

Przydatne linki na temat wirusa:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/children-faq.html

https://kidshealth.org/en/parents/coronavirus.html

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries 

https://medium.com/@jesion/dlaczego-powinni%C5%9Bmy-si%C4%99-przejmowa%C4%87-cz%C4%99sto-zadawane-pytania-i-odpowiedzi-dotycz%C4%85ce-covid-19-2d30e25cfe2e

https://thehill.com/policy/healthcare/public-global-health/485602-virus-expert-as-much-as-70-percent-of-worlds

 

 

 

Share