Dlaczego nie dajemy dzieciom słodyczy?

Dlaczego nie dajemy dzieciom słodyczy?

Temat słodyczy to coś , z czym prędzej czy później spotka się każdy rodzić. Z jednej strony chcemy, aby nasze dzieci o istnieniu słodyczy dowiedziały się jak najpóźniej, a z drugiej przy pierwszej okazji podtykamy im pod nos czekoladki, batoniki i inne łakocie. Jeśli rodzice są fanami słodkości to maluchy stają się nimi bardzo szybko, chyba że rodzice ukrywają się przed dziećmi :). W pewnym momencie ciężko wytłumaczyć dziecku dlaczego ma ich nie jeść, skoro inni jedzą. Każdy z nas wie, że nawyki żywieniowe kształtują się praktycznie od urodzenia. Jeśli od małego nauczymy nasze maluchy jeść warzywa, owoce, kasze, ryby i inne zdrowe produkty to jest szansa, że będą tak właśnie się odżywiały w późniejszych latach.

Dlaczego nie daję dzieciom słodyczy?

Nasze pyszczusie mają obecnie półtora roku i nigdy nie jadły słodyczy, dokładnie nic co zawiera cukier.  Świadomie podjęliśmy decyzje, aby cukier wprowadzić do ich diety jak najpóźniej się da.  Istnieje wiele powodów dla których żywność przetworzoną, w tym słodycze nie powinno się podawać dzieciom. Maluch dopiero uczy się smaków. Jeszcze przyjdzie czas kiedy ją pozna, po co ten czas przyśpieszać. Teraz mam całkowity wpływ na to co jedzą moje dzieci więc chce im zapewnić zdrowe posiłki. Mam świadomość, że jak pójdą do przedszkola nie będę miała już tak dużego wpływu. Dlatego nauka dobrych nawyków żywieniowych jest bardzo ważna. Istnieje wtedy cień szansy, że wybiorą to co zdrowe.

Dlaczego nie należy się spieszyć z podaniem słodyczy dziecku?

Nie warto się śpieszyć z wprowadzaniem cukru, ponieważ słodki smak jest dla dziecko znany już od urodzenia. Natomiast do innych smaków malec musi się przyzwyczaić, poznać je i zaakceptować. Na pierwszym miejscu w diecie każdego dziecka są warzywa, owoce, kasze, jajka,  mięso itp. – to co dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Wszystkie mamy starają się, aby maluchy polubiły brokuła, brukselkę, szpinak itp. Podawanie słodyczy niestety to utrudnia. Dodatkowo na pewno większość z nas zetknęła się z badaniami, które mówią że cukier działa pobudzająco, coś jak kofeina. Po co w takim razie karmić nim nasze dzieci?

Jakie słodycze dla maluchów?

Słodkiego smaku nie wyeliminujemy z diety niemowląt. Jednak istotne jest skąd te słodkości pochodzą. Każdy z nas ma świadomość że są rożne źródła cukru, te złe i te dobre. Naszym maluchom podajemy bardzo różne owoce, ciągle próbujemy podawać coś nowego. Takim sposobem widzimy co dziecko akceptuje a co nie np. uwielbia jabłko i banana, ale nie lubi kiwi. Owoce są źródłem naturalnego cukru. Zawierają witaminy i wartościowe składniki odżywcze.

Gdzie jest cukier w produktach dla dzieci?

Analizując produkty dla niemowląt można się bardzo zdziwić, że praktycznie wszystko w swoim składzie ma cukier. Kaszki, przekąski, soczki – naprawdę ciężko znaleźć coś  co  nie zawiera cukru. Nie rozumiem dlaczego cukier jest obecny w produktach dla niemowlaków?  Próbując niektóre produkty są tak słodkie, że ciężko je zjeść. Warto zwrócić uwagę jaką kaszkę lub deserek serwujemy.  Wydaje mi się, że najłatwiejszym sposobem jest przygotowanie przekąsek samodzielnie, wówczas wiemy co tak naprawdę znajduje się w środku. To my decydujemy czy dodamy cukier czy dosłodzimy bananem.

Placuszki z kaszy manny.

Podzielę się z wami przepisem na placuszki, które moje maluchy uwielbiają. Jest to smakowity deser bez cukru. Bardzo łatwo i szybko się go przygotowuje. 

1 banan

¾ szklani kaszy manny

¾ szklanki mleka (może być roślinne)

Kaszę zalewamy mlekiem i czekamy chwilę aż wchłonie mleko, następnie dodajemy banany rozgniecionego widelcem i mieszamy wszystko. Smażymy na patelni bez tłuszczu z dwóch stron na rumiany kolor. Placuszki są delikatnie słodkie. Podajemy z cząstkami owoców lub same.

 

Jakie są Wasze pomysły na słodkie podwieczorki lub przekąski? Podzielicie się przepisami?

 

Share